Відкритий урок на тему :
«Знаходження
дробу від числа
та
числа за його дробом»
Підготувала вчитель математики
Фастівської ЗОШ І-ІІІ ст.. №5
Кравченко Тетяна Леонідівна
Мета:
навчальна - активізувати загальні відомості учнів про додавання, віднімання, множення та ділення дробів, вміння знаходити дріб від числа та числа за значенням його дробу при розв’язуванні задач що містять дроби та відсотки одночасно;
розвиваюча - розвивати вміння логічно, грамотно й математичною мовою висловлювати свою думку, розвивати обчислювальні навички;
виховна - виховувати працьовитість, спостережливість, кмітливість.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання:
1. Картки-завдання №1.
2. Комп’ютерна презентація для супроводу деяких етапів уроку.
3. Картки-завдання №2.(д.з).
Девіз уроку: «Перш ніж розв’язати задачу, прочитайте її». Жак Адамар
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, будем працювати.
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, будем працювати.
Перевірка Д/з(Підніміть руку ті учні, у яких виникли складнощі з розв’язанням домашнього завдання. )
ІІ.Мотивація навчальної діяльності З розвитком сільськогосподарської діяльності в прадавніх людей виникла потреба вимірювати довжини, площі земельних ділянок, об’єми і маси тіл. При цьому траплялося, що одиниця вимірювання не укладалася ціле число разів у величину, що вимірюють. Наприклад, вимірюючи довжину ділянки кроками, людина стикалася з такою ситуацією : у довжині вкладалося десять кроків і залишок становив менше, ніж один крок. Або під час ділення здобичі на полюванні виявлялося, що здобич не ділиться націло на кількість мисливців. У зв’язку з такою повсякденною діяльністю люди почали вживати вирази: половина, третина, чверть тощо. Отже, дробові числа виникли як результат практичної діяльності людей. Задачі на частини та на відсотки є актуальними і сьогодні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Дії з дробами усний рахунок, повторення правил виконання дій (Презентація + провідмінювати декілька відповідей, відмінки записано на зворотній стороні дошки)
Учні дають усні відповіді повідомляючи про додатковий множник.
Учні відповідають усно, назвавши число на яке скоротили.
Учні роблять записи у зошитах, даючи відповідь називають додаткові множники.
Учні коментують розвязання з місця записуючи розвязання у зошити.
Учні коментують розвязання з місця записуючи розвязання у зошити.
Учні коментують розвязання з місця записуючи розвязання у зошити.
Учні коментують розвязання з місця записуючи розвязання у зошити.
ІV. Фізкультхвилинка.(відео «Ялинка.»)
V. Розв’язування задач (Підбиваючи підсумки математичного диктанту, написаного на попередньому уроці, я поділила клас на 4 групи. У цих групах ми сьогодні і попрацюемо.)
Учні встановлюють тип задачі, дають відповідь, записують дію у зошити.
Учні встановлюють тип задачі, дають відповідь, записують дію у зошити.
VI. Робота в групах. Картки з задачами роздаються групам. (3-5 хв на розв’язання , представник від кожної групи записує розв’язання на дошці та дає повне пояснення. Учасники груп записують у зошити розв’язання задач сусідніх груп) (додаток №2)
1. Пшеницею засіяли 3/5 поля, житом – 20% поля , а решту 50 га засіяли вівсом. Яка площа поля засіяна житом? Яка площа всього поля?(50 га, 250 га)
Прогнозований розвязок:
20% =1/5 (частина) – житом
1 – (3/5+1/5) =1/5 (частина) – овес, це становить 50 га.
50 га – засіяно житом
50 : 1/5 = 250 (га) – площа всього поля
Які ще запитання можна поставити до задачі?
2. У покупця було 584 грн. За першу покупку він заплатив 25% всіх грошей, за другу покупку – 2/3 решти. Скільки грошей витратив покупець? ( 438грн. )
Прогнозований розвязок:
584 · 1/4 = 146(грн..)-І покупка
584 – 146 = 438 (грн..) – залишок після І покупки.
438 · 2/3= 292(грн..) – вартість ІІ покупки.
146 + 292 = 438 (грн..) – витратив покупець.
3. На овочевій базі було 1284 кг капусти. Першого дня шкільним їдальням видали 1/6 від усієї кількості, другого дня 15% того що залишилось. Скільки кг капусти було видано за два дні?
(374,5 кг) Прогнозований розвязок:
1284·1/6 =214(кг) – 1 день
1284 - 214 = 1070(кг) – решта
1070· 0,15 = 160,5(кг) – 2 день
214+160,5 = 374,5 (кг) – видали за 2 дні
VІІ. Підсумок уроку: Рефлексія. Наш урок добігає кінця. Пропоную висловити свої враження від уроку, закінчивши фрази (інтерактивна вправа «Незакінчені речення»):
- Сьогодні на уроці я навчився …
- Сьогодні на уроці для мене важливим було …
- Сьогодні на уроці мені сподобалось …
- Сьогодні на найскладнішим для мене було…
- Сьогодні на уроці зрозуміти найтяжче мені допомоміг…
- Сьогодні на уроці я з задоволенням працював…
Збірник - №77,95 ст 91
Додаток №1
Знаходження дробу від числа і числа за його дробом
- Чому дорівнює:
а) 2/5 від 40 б) 1/2 від 50
в) 3/4 від 100 г) 5/20 від 100
д) 4/5 від 35 е) 1/6 від 108
є) 5/6 від 108
2. Довжина прямокутника 22 см, а його ширина складає 4/11 від довжини. Який периметр прямокутника?
- Периметр трикутника 63 м. Одна з його сторін складає 2/9 від периметру, а друга - 3/7. Знайти сторони трикутника.
- Туристи за 3 дні повинні пройти 45 км. У перший день вони планують 4/15 усього шляху, а у другий день – 2/5. Скільки км повинні пройти туристи у 1, 2 і 3 дні?
- Чому дорівнює число, якщо:
а) 2/3 від нього дорівнюють 40,
б) 5/7 від нього дорівнюють 100,
в) 13/11 від нього дорівнюють 130,
г) 5/6 від нього дорівнюють 30,
д) 3/8 від нього дорівнюють 24,
е) 5/12 від нього дорівнюють 60.
6. Ламана лінія складається з трьох ланок. Довжина першої ланки 8 см, і вона складає 4/5 довжини другої ланки, а довжина третьої становить 1/2 довжини другої ланки. Знайти довжину ламаної.
- У кінотеатрі 700 міст. Під час сеансу було зайнято 4/5 усіх міст. Скільки глядачів було у залі.
- Робітник зробив 17 деталей і виконав 1/5 частину усього завдання. Скільки всього деталей повинен виготовити робітник?
- Заповни таблицю.
Тип задачі
|
Все число
|
Дріб від числа
|
Значення дробу від числа
|
Розв’язання
|
Знаходження дробу від числа
|
а) 200
б) 30
в) 90
|
0,5
30%
|
? х
? х
? х
| |
Знаходження числа за значенням його дробу
|
а) ? х
б) ? х
в) ? х
|
0,2
30%
|
50
15
600
|
Додаток №2
1. Пшеницею засіяли 3/5 поля, житом – 20% поля , а решту 50 га засіяли вівсом. Яка площа поля засіяна житом? Яка площа всього поля?
|
2. У покупця було 584 грн. За першу покупку він заплатив 25% всіх грошей, за другу покупку – 2/3 решти. Скільки грошей витратив покупець?
|
3. На овочевій базі було 1284 кг капусти. Першого дня шкільним їдальням видали 1/6
|
4. На будівництво привезли будівельні матеріали, 5% маси яких становить вапно, 1/12
|
Немає коментарів:
Дописати коментар